mma

CO JEST LEPSZE – BOKS CZY MMA?

Trudno jest porównywać różne dyscypliny sportu, ale spróbujemy. Przeczytaj dalej, aby poznać różnice między boksem a mieszanymi sztukami walki.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY BOKSEM A MMA?


Historia boksu rozpoczęła się w czasach starożytnych w formie walk na pięści. Współczesna wersja powstała w drugiej połowie XIX wieku i do dziś cieszy się niezmienną popularnością. Ultimate Fighting to dość nowy trend, który pojawił się na początku nowego stulecia.

Na pierwszy rzut oka widać pewne podobieństwa między tymi zawodami. Walki toczą się na ringu, zawodnicy noszą rękawice, a wśród uczestników są przedstawiciele innych dyscyplin sportowych.

Ale różnic jest znacznie więcej:

  • wyposażenie – różne rękawice, kask ochronny itp;
  • Lista zastosowanych technik. W MMA fighterzy atakują nie tylko pięściami, ale także kopią i stosują różne chwyty, boks pozwala na kopanie tylko rękami;
  • zakazy. Są one minimalne w walkach na gołe pięści, walki bokserskie są ściśle regulowane.

CO JEST BARDZIEJ NIEBEZPIECZNE W RINGU I W ŚWIECIE RZECZYWISTYM?


Jeśli chodzi o liczbę kontuzji sportowych, walki na gołe pięści wychodzą na prowadzenie. Jest to ostra walka kontaktowa, dopuszczająca szeroką gamę technik, co skutkuje dużą liczbą kontuzji uczestników (złamane nosy, utrata krwi itp.). Jednak od początku istnienia tego systemu odnotowano tylko kilka ofiar śmiertelnych.

Patrząc na to z perspektywy zagrożenia życia, boks niesie ze sobą więcej zagrożeń. W tym miejscu dochodzi do znacznej liczby uderzeń w głowę, często kończących się wstrząsami mózgu. Pod względem ilości ofiar śmiertelnych w ringu te walki są absolutną czołówką.

W prawdziwej ulicznej walce preferowany jest boks. Na przykład, jeśli walka odbywa się w zimie, a pod twoimi stopami jest skorupa lodu, szybkie ataki rękoma będą bardziej skuteczne niż kopnięcia. Taktyka bokserska pozwala na bardzo szybkie zakończenie konfliktu, który wybuchł, podczas gdy zawodnik MMA traci dodatkowe sekundy na dobranie odpowiedniej kombinacji.

KTO JEST SILNIEJSZY – BOKSER CZY ZAPAŚNIK?


Siła ataków jest różna w obu przypadkach.

Boks tradycyjnie skupia całą uwagę na wypracowaniu akcji rękoma. Skuteczność technik jest taka, że walka może się skończyć po 2 lub 3 ciosach.

Wrestlerzy, z drugiej strony, mogą używać każdego stylu, który im odpowiada. Używane są zarówno kończyny górne jak i dolne, a ich wszechstronność ćwiczona jest na ringu. Różnorodność stosowanych technik obniża poziom poszczególnych elementów. W porównaniu z boksem, gdzie istnieje ukierunkowany program treningowy w celu poprawy techniki i budowania siły, potrzeba dużo czasu, aby osiągnąć rezultaty.

Ale to nie szkoła, jaką przeszedł zawodnik jest najważniejsza, tylko jego kondycja fizyczna i umiejętności, jakie osiągnął. Jeśli w ringu spotkają się dwaj równie silni przeciwnicy, wynik jest trudny do przewidzenia.

ZALETY MMA I BOKSU


Zalety mieszanych sztuk walki:

  • Przedstawiciel każdego kierunku (karate, sambo, boks, itp.) może się tu z powodzeniem sprawdzić;
  • Aby osiągnąć zwycięstwo, konieczna jest wszechstronność w walce, wypracowanie wszystkich możliwych sposobów ataku i obrony;
  • Tylko najbardziej niezbędne zakazy w walkach.


Występy na bokserskich boiskach mają swoje zalety:

  • Surowe zasady, które nie pozwalają na odosobnienie;
  • specjalne techniki, które pozwalają skoncentrować się na określonych ciosach, doskonaląc je;
  • wysokie zyski dla mistrzów walki;
  • Widowiskowość i popularność walk.

CO POWINIEN WYBRAĆ POCZĄTKUJĄCY?


Aby zdecydować, który sport iść do, istnieje kilka warunków do rozważenia:

Zależność od wieku. Specyfika MMA polega na tym, że jest to aktywna konfrontacja, z wszechstronnymi kombinacjami i chwytami. To wysokie obciążenie nie jest do zniesienia przez młodzież lub początkujących po 40 roku życia. Jednak poważny sukces na arenie będzie w dużej mierze zależał od szybkości i wytrzymałości.
Jeśli szukasz treningu tylko dla zabawy, aby poprawić swoją kondycję fizyczną, boks jest preferowanym wyborem. Trening może być dostosowany do preferencji bez ryzyka kontuzji lub zwichnięcia. Sport ten jest również polecany, jeśli celem jest osiągnięcie wysokich szczytów i zarobienie pieniędzy, ponieważ elitarni zawodnicy zarabiają więcej (różnica może wynosić nawet kilkadziesiąt razy), w porównaniu do MMA.

Zagrożenia dla zdrowia występują w różnym stopniu w obu kierunkach. Zawodnik może doznać nie tylko niepełnosprawności, ale także urazów, które są nie do pogodzenia z życiem. Ten aspekt należy rozważyć, jeżeli istnieje jakikolwiek zamiar wejścia na arenę.
Te dwie sztuki walki mają między sobą wiele różnic. Ale boks przyciąga szerszą publiczność dzięki widowiskowym walkom, popularnym na całym świecie mistrzom i ściśle określonym regułom. Ten tradycyjny sport ma swoją niszę, a jego walki są wpisane na listę wydarzeń olimpijskich. Potencjał MMA nie jest jeszcze w pełni wykorzystany, jest to młody sport z własną specyfiką i skromną bazą fanów.

Leave a Comment

odzyskasz energię,poprawisz swoje samopoczucie, rozładujesz napięcie, frustrację i stres,poprawisz kondycję, zdrowie i skorygujesz sylwetkę.